Inskränkt umgänge för egenmäktig pappa

Svea hovrätt
2018-04-06
Mål nr T 9436-17
Efter att paret separerat bodde sonen, född 2011, växelvis bodde hos respektive förälder. Paret hade dock stora svårigheter att komma överens och boendet fungerade inte.
Pappan begärde då först och främst att sonen, inom ramen för den gemensamma vårdnaden, skulle bo hos honom eller att han skulle få ensam vårdnad. Som skäl anförde han bland annat att mamman vid flera tillfällen avbokat och avbrutit umgänget.
Tingsrätten konstaterade att paret hade allvarliga samarbetsproblem och bland annat inte kunde enas om vilken förskola sonen skulle gå i. Vårdnads-, boende- och umgängesutredningen menade att det fanns risk att föräldrarnas tvist kunde bli allvarlig och långvarig och tingsrätten fann sammantaget att det inte var aktuellt med gemensam vårdnad. Även om båda föräldrarna ansågs lämpliga gav dock domstolen mamman rätt till ensam vårdnad, bland annat av praktiska skäl. Pappan fick dock rätt till umgänge varannan vecka.
Mannen överklagade och anförde bland annat att umgänget inte fungerat sedan tingsrättens dom och att mamman vid flera tillfällen hindrat honom från att träffa sin son. Kvinnan menade å sin sida bland annat att pappan hållit sonen borta från både henne och förskolan under två månader genom att ta med honom på en tvåmånadersresa utomlands.
Hovrätten instämmer i tingsrättens bedömning att det inte finns förutsättningar för gemensam vårdnad och att det är bäst för sonen att mamman får ensam vårdnad. Med tanke på att pappan vid ett par tillfällen egenmäktigt tagit med sig sonen och hållit denne borta från förskolan samt hotat mamman med att ta saken i egna händer är inte det beslutade umgänget förenligt med sonens bästa.
Eftersom det inte finns någon utredning om hur ett eventuellt umgänge med umgängesstöd ska utformas finner domstolen att umgänget istället ska ske via telefon två kvällar i veckan.
Källa:
Zeteo Nyheter
Lägg till artikeln i dina kanaler